Зарічанська громада
Закарпатська область, Хустський район

Фумігація складських приміщень та зерносховищ !

Дата: 28.09.2023 15:53
Кількість переглядів: 421

Фото без опису

Фумігація складських приміщень та зерносховищ!

 

     В аграріїв  району  тривають жнива. У народі кажуть: «Не той хліб, що в полі, а той, що в коморі». Щороку в світі при зберіганні зерна від комірних шкідників втрачається до 25%. Тому перед сільгосптоваровробниками після збирання врожаю постає не менш важливе завдання захисту збіжжя під час зберігання. Головним методом контролю чисельності шкідників запасів є хімічний метод, а саме – застосування вологого методу фумігації складських приміщень.

           Вологу дезінсекцію (фумігацію) здійснюють при температурі навколишнього повітря не нижче +12 °С. Одночасно з дезінсекцією складів обробляють зовнішні стіни, а також територію, прилеглу до складів, на відстані не менше п’яти метрів. Через три доби після здійснення вологої дезінсекції об’єкти, які обробляли, доцільно добре провітрити і просушити. Для дезінсекції пустих складів за допомогою вологого способу застосовують контактні інсектоакарициди на основі таких діючих речовин як піриміфос-метил, 500 г/л, лямбда-цигалотрин, 50 г/л, альфа-циперметрин, 100 г/л, малатіон, 570 г/л, а також на основі поєднання дельтаметрину 25 г/л з синергіст піпероніл бутоксидом 225 г/л, біфентрину 21,3 г/л з малатіоном 418,9 г/л. Для обробки вологим способом використовують 200 мл (400 мл) робочої рідини на 1 кв. м. Допуск людей і завантаження складських приміщень допускається після повного провітрювання протягом двох діб після закінчення експозиції. Наголошуємо, що всі препарати мають бути зареєстровані в офіційному «Переліку пестицидів, дозволених до використання в Україні».

Фото без опису

 

     Складські приміщення, сховища, в яких виявлені шкідники, необхідно обробити за допомогою фумігації або аерозольного обприскування. Обробляють незавантажені склади перед засипкою зерна при температурі не нижче +12 °С, коли шкідники знаходяться в активному стані. При знезараженні зерна застосовуються спеціальні препарати на основі діючої речовини – фосфіну. Він знищує шкідників і мікроорганізми не тільки в дорослому вигляді, а й відмінно справляється з яйцями, лялечками, личинками.

    Через проникаючу здатність фуміганти слід застосовувати в приміщеннях і на об’єктах, які добре герметизуються. Герметизації приділяється особлива увага, закладаються навіть невеликі отвори і щілини, через те, що фосфін в газоподібному стані може виходити через щілини в стіні, даху, вікнах, дверях.

Забороняється проведення фумігації препаратами на основі фосфіну в приватному секторі (комори, гаражі, горища, підсобні приміщення).

Газацію дозволяється проводити тільки спеціально навченим бригадам у складі не менше трьох працюючих і забезпеченим засобами індивідуального захисту. Проведення робіт з газації допускається за умови використання працюючими протигазів і спецодягу (спецвзуття, комбінезон, рукавички) та наявності Посвідчення  (Свідоцтва) на право роботи з пестицидами. 

      

                                                                                                 Провідний спеціаліст   

                                                                                                                 ГУ Держпродспоживслужби в

                                                                                                 Закарпатській області

                                                                                                 Л.ШТЕФАНЬО

 

  


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь