Мілдью винограду – небезпечна хвороба.
Мілдью винограду – небезпечна хвороба
Мілдью винограду, також відома як несправжня борошниста роса винограду, є найбільш розповсюдженою та шкідливою хворобою європейських сортів винограду. Вражає всі зелені органи виноградної лози - листки, пагони, суцвіття, ягоди і вусики. Листки вражаються мілдью протягом всього вегетаційного періоду.
Це захворювання спричиняється грибом Plasmopara viticola, який був завезений до Франції з Північної Америки у 1878 році і згодом поширився по всіх виноградниках Європи. Ця хвороба стала серйозною загрозою для виноградників, знищуючи врожаї і погіршуючи якість вина.
Ознаки хвороби: на молодих листках хвороба викликає характерні блідо-зелені чи жовті, трохи прозорі «маслянисті» плями різної величини і форми. Розмір плям досягає 2-3 см в діаметрі. За вологої погоди ці плями з нижнього боку листків вкриваються густим білим пухнастим нальотом, який легко стирається і являє собою сукупність спор гриба. Вражені тканини листків стають жовто-бурими у білих чи червоними у яскравих сортів винограду. Пізніше вражені листки засихають. При сильному розвитку хвороби відбувається відмирання цілих листкових пластинок, які легко відділяються від черешків. Кущі винограду часто втрачають весь свій листовий апарат.
На зелених пагонах, вусиках і гребенях мілдью викликає видовжені коричневого кольору вдавлені плями, які вологої погоди також вкриваються білим пухнастим нальотом. Частини пагонів, вусиків і гребенів, розміщені вище місця враження, дуже часто відмирають.
На зелених суцвіттях і ягодах мілдью також розвивається активно. Вражені бутони і квіти буріють і відмирають. На квітконіжках з’являються сіруваті або бурі плями. Вологої погоди вони густо вкриваються білуватим нальотом спороношення гриба.
Ягоди найсильніше вражаються мілдью під час початкової фази свого розвитку, коли вони мають багато відкритих продихів. Вражені тканини брудно-бурого кольору, вологої погоди вкриваються нальотом гриба. Тканина плодоніжок буріє, набуває фіолетового відтінку і відмирає. Ягоди стають потворними, набувають грушеподібної форми. М’якоть їх буріє вони зморщуються і легко відпадають.
Боротьба з хворобою: ефективний захист виноградників від мілдью забезпечує тільки комплекс агротехнічних і хімічних заходів. Агротехнічними заходами можна створити умови, несприятливі для розвитку хвороби. Розміщення виноградників на південних, добре провітрюваних схилах, розміщення рядів за напрямом пануючих вітрів, своєчасна підв’язка, обломка, пасинкування, чеканка, систематична боротьба з бур’янами суттєво послаблює розвиток мілдью. Розвиток хвороби затримують також внесення фосфорних і калійних добрив, використання зовнішньо-кореневих підгодовок мікроелементами. Застосування азоту призводить до прогресування хвороби, що може спричинити ураження всього куща.
Основний метод боротьби з мілдью - обприскування насаджень фунгіцидами. Проти мілдью рекомендовані наступні фунгіциди:Акробат МЦ, Антракол, Блу Голд, Дітан М-45, Квадріс 250, Купроксат, Мелоді Дуо, Пенкоцеб, Ридоміл Голд МЦ, Стробі, Танос, Фольпан, Хорус, Чемпіон, Шавіт Ф.
Не можна обприскувати виноград під час цвітіння. Під час дуже небезпечного періоду довготривалих дощів (>14 днів) треба спіймати «вікно», під час якого нанесений препарат зможе підсохнути, створивши захисний шар стійкий до змивання.
Застосовуючи засоби захисту рослин, варто дотримуватись загальноприйнятих державних санітарних правил ДСП 8.8.1 та правил особистої гігієни.