Зарічанська громада
Закарпатська область, Хустський район

Необхідність проведення планових щеплень.

Дата: 02.12.2024 11:17
Кількість переглядів: 44

 

 

 

 

Фото без описуВ Закарпатській області, за підтримки Міністерства охорони здоров’я, Центру громадського здоров’я, ВООЗ та ЮНІСЕФ продовжується реалізація додаткових заходів з імунізації проти кашлюку, дифтерії та правцю серед груп населення, які пропустили планові щеплення в попередні роки, та яким необхідно їх надолужити.

        Додаткові заходи з імунізації (ДЗІ) серед населення Закарпатської області проводяться відповідно до наступних управлінських документів:

  • на виконання «Плану проведення додаткових заходів з імунізації населення Закарпатської області проти кашлюка, дифтерії та правця у 2024 році» (далі - План), що затверджений рішенням регіональної комісії з питань ТЕБ та НС від 01.07.2024 № 5;
  •  відповідно до п.п. 3, 4 спільного наказу до п. 3 спільного наказу департаменту охорони здоров’я Закарпатської обласної державної адміністрації – обласної військової адміністрації та Державної установи «Закарпатський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» від 01.07.2024 № 370-о/136-о «Про організацію проведення додаткових заходів із імунізації населення Закарпатської області проти кашлюка, дифтерії та правця у 2024 році»;
  • доручення від 14.08.2024 № 9 «Щодо моніторингу проведення додаткових заходів із імунізації населення Закарпатської області проти кашлюка, дифтерії та правця у 2024 році».

        

Кашлюк — це високозаразна інфекційна хвороба, яка вражає легені та дихальні шляхи. Через затяжні напади кашлю ця хвороба вкрай виснажлива і може тривати 2–3 місяці або й довше. Хвороба легко поширюється від людини до людини повітряно-крапельним шляхом при кашлі чи чханні.

Через 3–14 днів після інфікування з’являються симптоми, схожі на ГРВІ: нежить, сльозяться очі, болить горло, з’являється сухий кашель, є незначне підвищення температури. Саме в цей період хворий — дуже заразний. Орієнтовно за тиждень після цього кашель посилюється, починаються напади спазматичного кашлю з характерним свистом, які супроводжуються блюванням, почервонінням або синюшністю шкіри обличчя та відходженням в’язкого слизу. Через напруження від кашлю можуть навіть виникати незначні крововиливи під шкірою або в очах.

Перехворівши на кашлюк, люди не отримують до нього імунітету.

Проти кашлюку треба вакцинуватися — іншого надійного захисту немає.

 

Дифтерія — небезпечна інфекційна хвороба, яка вражає переважно слизові оболонки дихальних шляхів та шкіру, а в разі ускладнень — серце, нервову систему й нирки. Збудник дифтерії (бактерія Corynebacterium diphtheriae) передається під час кашлю, чхання, поцілунків, через контакт із забрудненими збудником поверхнями, предметами побуту (посуд, іграшки тощо), а також через заражені продукти та воду. Інфікуватися можна як від хворої на дифтерію людини, так і від людини, яка є носієм інфекції без клінічних ознак захворювання.

Через 2-5 днів після інфікування дифтерією можуть з'явитися такі симптоми: сіра чи біла плівка на мигдалинах та горлі (фібринозні плівки); біль у горлі й захриплість голосу; дзвінкий «гавкучий» кашель; збільшення лімфатичних вузлів на шиї; набряк шиї; утруднене дихання; виділення з носа; лихоманка й озноб; слабкість і втома.

Якщо дифтерію не лікувати, вона може призвести до таких ускладнень:

  • проблеми з диханням: бактерії, які спричиняють дифтерію, можуть виробляти токсин, котрий вражає тканини в місці інфікування (зазвичай, ніс і горло). У місці враження утворюється цупка сіра мембрана з мертвих клітин, бактерій та інших речовин. Вона може блокувати дихальні шляхи та перешкоджати диханню;
  • ушкодження серця: Токсин може поширитися з кровообігом та пошкоджувати інші тканини організму, спричиняти такі ускладнення, як запалення серцевого м’яза (міокардит). У гіршому випадку це може призвести до серцевої недостатності та раптової смерті;
  •  ураження нервової системи: Токсин може ушкоджувати нервові закінчення м’якого піднебіння, що призводить до утрудненого ковтання, зміни голосу. Також можуть запалюватися нервові закінчення кінцівок, спричиняючи м’язову слабкість;
  • ураження токсином нервів, які контролюють м’язи, задіяні в диханні, може призвести до їх паралічу  та навіть до зупинки дихання.

 

Найкращим способом уберегтися від дифтерії є щеплення. Вакциновані люди також можуть захворіти, але переносять недугу значно легше, тоді як майже 20 % невакцинованих хворих помирають, навіть попри своєчасне лікування. Смертність вища серед дітей до 5 років і дорослих після 40 років.

Правець — небезпечна інфекційна хвороба, яка вражає нервову систему і призводить до сильних болючих м’язових спазмів (судом). Ризики смерті від правця, навіть з отриманням медичної допомоги, можуть сягати 80 %.

Збудник правця (бактерія Clostridium tetani) потрапляє в організм людини з ґрунту та екскрементів тварин через: рани, порізи, подряпини; опіки; укуси тварин; нестерильне обладнання для пірсингу, татуювань та ін’єкцій; травмування гострими предметами та уламками деревини.

Від людини до людини правець не передається. Обробка рани антисептиками не вбиває цієї бактерії.

На 3–21 день після інфікування правцем можуть з’явитися такі симптоми: болісні судоми м’язів, які утруднюють дихання та ковтання; стиснення щелеп, через яке важко відкрити рот; температура 38 або вища; надмірне потовиділення; прискорене серцебиття; пізніше — ламкість кісток.

Внаслідок правця може виникнути пневмонія, емболія легеневої артерії (закупорка легеневої артерії згустком крові). Ймовірність настання смерті залежить від своєчасного та правильного лікування, віку та загального стану здоров’я хворої людини. Без належного лікування ймовірність смерті майже стовідсоткова.

Найефективнішим методом профілактики правця є щеплення вакциною, яка діє одночасно проти трьох інфекційних хвороб: кашлюку, дифтерії, правця. Вона входить до Календаря профілактичних щеплень.

 

Станом на  листопад 2024 року Закарпатська область забезпечена імунобіологічними препаратами для проведення рутиної імунізації та для додаткових заходів з імунізації проти кашлюку, дифтерії та правцю серед груп населення, які пропустили планові щеплення в попередні роки, від річної потреби відповідно до обсягу плану та мікропланування підлягаючих контингентів на 2024 рік.

 

Іршавська філія рекомендує Вам та Вашим працівниками звернутись до сімейного лікаря для можливості безоплатно отримати вакцинацію від кашлюку, дифтерії та правця, відповідно до індивідуального Календаря профілактичних щеплень.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь